* Required fields
A sustainable product worikin on renewable energy sources, which contributes to a clean environment by significantly reducing CO2 emissions*.
Highest energy efficiency class in this category A+ according to ErP regulations**.
Wide operating range of the incoming air temperature from -10°C to +43°C.
Water heating up to 65°C only with the heat pump unit.
Built-in electric heater for faster heating and reaching a temperature of 75°C.
High efficiency thanks to electronic expansion valve for a precisely balanced refrigerant cycle.
Up to 75% reduced energy consumption ***
Possibility to connect to other renewable energy sources such as photovoltaic and solar systems or boilers.
Programmable module and user-friendly control panel.
Automatic anti-Legionella cycle.
Self-diagnostic system.
*According to the European Heat Pump Association's 2018 European Market and Statistics Report on Heat Pumps.
** AquaThermica falls into energy class A+
*** Compared to a TESY branded product from the MaxEau family, model GCV 200 56 20 D06 SRC Energy Class C
| TIN Code | 305277 |
| Range | 194 |
| Insulation | 50 mm |
| Energy class | A+ |
| Maximum operational temperature | 75 °C |
| Maximum working pressure | 8 bar |
| Diameter | 630 mm |
| Heating time | 8:59 h:min |
| Declared load profile | L |
| Electric heating element power | 1.5 kW |
| HP maximum absorption | 0.663 + 1.5 (e-heater) = 2.163 kW |
| Min. ÷ max temperature heat pump air intake (90% R.H.) | -10 ÷ 43 °C |
| Frequency | 50 Hz |
| Annual electricity consumption in kWh under average climate conditions | 811.7 kWh |
| Power supply | 230 V |
| Compressor | Rotary |
| Min. ÷ max temperature installation site | -10 ÷ 43 °C |
| Compressor protection | Thermal circuit breaker with automatic reset |
| Maximum current in HP | 3.1 + 6.5 (e-heater) = 9.6 A |
| Thermodynamic circuit protection type | Safety pressure switch with automatic reset |
| Required overload protections | 16A T fuse/ 16 A automatic switch characteristic C (to be expected during installation on power supply systems) |
| Fan | Centrifugal |
| HP Maximum settable temperature | 65 °C |
| Internal protection | Single safety thermostat with manual reset on a resistive element |
| Nominal air capacity | 314 m³/h |
| Max. pressure head available | 50 Pa |
| Motor protection | Internal thermal circuit breaker with automatic reset |
| Condenser | Wrapped externally not in contact with water |
| Coil for connection to solar thermal power system | 1.0 m² |
| Coil for connection to an auxiliary heating source | N/A m² |
| Transport weight | 112 kg |
| Sound power Lw (A) | 53 dB(A) |
| Automatic anti-Legionnella disinfection cycle | YES |
| Minimum height of the premise | 1785 mm |
| Cathodic protection | Mg anode Ø 32 x 400 mm |
| Defrosting | 4-way valve |
| CoP (DHW) | 3.1 |
| Degree of Protection | IPX4 |
| Refrigerant | R134a |
| Refrigerant charge | 880 |
| CO2 equivalent (CO2e) | 1287 t |
| Volume of mixed water at 40º / V40 (EN 16147:2017 - A7/W55) | 262 L |
| Average heat pump consumption [Condition EN16147:2017 A7/W55] | 0.43 kW |