Domestic hot water tanks with one double high output heat exchanger
EV 2x14 S 800 95 HP DN18
| TIN Code | 305407 |
| Range | 770 |
| Net weight | 254 kg |
| Insulation | 50 mm |
| Heat exchanger surface S1 | 3.8 m² |
| Heat exchanger capacity S1 | 17.2 L |
| Energy class | C |
| Maximum operational temperature | 95 °C |
| Maximum operational temperature of the heat exchanger | 110 °C |
| Rated pressure of the water tank | 8 bar |
| Rated pressure of the heat exchanger | 6 bar |
| Diameter | 950 mm |
* Required fields