Combined storage tanks for heating systems and domestic hot water - tank in tank without heat exchangers
V 1000 95 EV 200 45 C
| TIN Code | 303875 |
| Net weight | 220 kg |
| Insulation | 100 mm |
| Heat losses ∆T 45K | 136 W |
| Energy class | C |
| Maximum operational temperature | 95 °C |
| Maximum operational temperature of the heat exchanger | 95 °C |
| Rated pressure of the water tank | 10 bar |
| Rated pressure of the heat exchanger | 3 bar |
| Diameter | 990 mm |
| Number of inlets | 4 number |
| Number of outlets | 4 number |
| Actual capacity buffer tank | 702 L |
| Actual capacity hot water tank | 191 L |
| Minimum height of the premise | 2236 mm |
* Required fields