DOMESTIC HOT WATER TANKS WITH 45° ANGLED INLETS AND OUTLETS
EV 10/7 S2 300 65 45D
| TIN Code | 305268 |
| Range | 279 |
| Net weight | 104 kg |
| Insulation | 50 mm |
| Heat exchanger surface S1 | 1.2 m² |
| Heat exchanger surface S2 | 0.86 m² |
| Heat exchanger capacity S1 | 7.4 L |
| Heat exchanger capacity S2 | 5.2 L |
| Heat losses ∆T 45K | 68 W |
| Energy class | B |
| Maximum operational temperature | 95 °C |
| Maximum operational temperature of the heat exchanger | 110 °C |
| Rated pressure of the water tank | 8 bar |
| Rated pressure of the heat exchanger | 6 bar |
| V40 - hot water delivered with a temperature of at least 40℃ (S1) | 380 L |
| V40 - hot water delivered with a temperature of at least 40℃ (S2) | 173 L |
| Diameter | 650 mm |
| Power supply | 230 V |
| Degree of protection | 85 ±5 °C |
* Required fields