* Required fields
Turn Air Into Savings
AquaThermica Compact Pro – a series of wall-hung heat pumps for domestic hot water, designed to deliver high performance, significant energy savings and reliable everyday comfort. The new range includes 100- and 150-liter models.
AquaThermica Compact Pro is powered by natural R290 (propane), a refrigerant with ultra-low GWP and zero ODP. The unit heats up water up to 60°C using only the heat pump, delivering up to 75% energy savings compared to conventional electric water heaters. With a high Coefficient of Performance (COP) of up to 3.4 at 14°C, it ranks among the most efficient systems in its class.
Wall-hung air-water heat pump for domestic hot water production.
The AquaThermica Pro range includes models with a volume of 100 and 150 liters
Greater energy efficiency and performance = > ecofriendly refrigerant R290 /propane/
Up to 75% reduced electricity consumption
Electric heater of 1,5kW for faster heating and reaching a high temperature of up to 70°C
Energy class A+
Automatic "Antilegionella" function
Easy-to-use electronic display
Self-diagnostic system
Reduced CO2 emissions
Temperature range of the incoming air from -5°С to +43°С
Quiet operation: just 46dB(A)
Electronic Expansion Valve (EEV) for precision refrigerant control
Connection photovoltaic panels
| TIN Code | 306204 |
| Range | 98 |
| Refrigerant | R290 |
| Energy class | A+ |
| Height | 1353 mm |
| Diameter | 520 mm |
| Heating time | 5:44 h:min |
| Declared load profile | M |
| Min. ÷ max temperature heat pump air intake (90% R.H.) | -5 + 43 °C |
| Frequency | 50 Hz |
| Power supply | 1/N/220-240 V |
| Compressor | Rotary |
| Min. ÷ max temperature installation site | 4 ÷ 40 °C |
| Compressor protection | Thermal circuit breaker with automatic reset |
| Fan | Centrifugal |
| HP Maximum settable temperature | 60 [70] °C |
| Motor protection | Internal thermal circuit breaker with automatic reset |
| Condenser | Wrapped externally not in contact with water |
| Degree of Protection | IPX4 |
| Refrigerant | R290 |
| Refrigerant charge | 150 |
| Volume of mixed water at 40º / V40 (EN 16147:2017 - A7/W55) | 128 L |
| Average heat pump consumption [Condition EN16147:2017 A7/W55] | 445 kW |
| Weight | 53 kg |