Domestic hot water tanks with one double high output heat exchanger
EV 2x12 S 200 60 HP
| TIN Code | 305251 |
| Range | 186 |
| Net weight | 89 kg |
| Insulation | 50 mm |
| Heat exchanger surface S1 | 2.1 m² |
| Heat exchanger capacity S1 | 12.5 L |
| Heat losses ∆T 45K | 1.4 W |
| Energy class | B |
| Maximum operational temperature | 95 °C |
| Maximum operational temperature of the heat exchanger | 110 °C |
| Rated pressure of the water tank | 8 bar |
| Rated pressure of the heat exchanger | 6 bar |
| Diameter | 600 mm |
* Required fields