Customer feedback
* Required fields
ModEco Electronic electric water heater
| TIN Code | 305774 |
| Model | ModEco Electronic 100 |
| Real Volume | 100 L |
| Height | 0.985 m |
| Width | 0.470 m |
| Depth | 0.496 m |
| Rated power | 2000 W |
| Mounting | Vertical |
| Heating time Δt 45K (15 - 60°C) | 2:36 h:min |
| Control via internet | no |
| Annual consumption of electricity AEC | 1316 kWh |
| Energy class | B |
| Diameter | 470 mm |
| Load profile | M |
| V40 | 186 L |
| Tout of the box | 70 °C |
| MAX40 | 209 L |
* Required fields