Customer feedback
* Required fields
MaxEau Hybrid is a 200 litres electric water heater with extra protection for longer product life. The hybrid technology combines the benefits of a classic magnesium anode and a titanium powered anode.
Upgraded protection against corrosion and lime scale:
Titanium anode:
Magnesium anode:
Suitable for any type of water: The double anode works equally well in soft and hard water
Insulation that keeps water warm for longer:
Extended life of the water tank thanks to the reliable CrystalTech enamel coating and plasma welding technology
Light indication in different colours and intensity notifies the user of the different work regimes in order to improve their experience and optimise the product’s operation.
| TIN Code | 305171 |
| Model | MaxEau Hybrid 200 |
| Real Volume | 200 L |
| Height | 1.357 m |
| Width | 0.560 m |
| Depth | 0.567 m |
| Rated power | 1200/2400 W |
| Heating time Δt 45K (15 - 60°C)**80°C | 08:42/04:21 h:min |
| Annual consumption of electricity AEC | 2711 kWh |
| Energy class | C |
| Diameter | 560 mm |
| Load profile | L |
| V40 | 290 L |
| Tout of the box | 60 °C |
| MAX40 | 354 L |
* Required fields