Combined storage tanks for heating systems and domestic hot water - tank in tank with two heat exchangers
V 12/8 S2 1500 120 EV 300 55 C
| TIN Code | 303861 |
| Net weight | 390 kg |
| Insulation | 100 mm |
| Heat exchanger surface S1 | 3.47 m² |
| Heat exchanger surface S2 | 2.3 m² |
| Heat exchanger capacity S1 | 31.4 L |
| Heat exchanger capacity S2 | 20.5 L |
| Heat losses ∆T 45K | 158 W |
| Energy class | C |
| Maximum operational temperature | 95 °C |
| Maximum operational temperature of the heat exchanger | 95 °C |
| Rated pressure of the heat exchanger | 6 bar |
| Diameter | 1200 mm |
| Number of inlets | 4 number |
| Number of outlets | 4 number |
| Maximum working temperature coil heat exchanger | 110 °C |
| Actual capacity buffer tank | 1109 L |
| Actual capacity hot water tank | 296 L |
| Minimum height of the premise | 2238 mm |
* Required fields