Combined storage tanks for heating systems and domestic hot water - tank in tank with a heat exchanger
V 15 S 600 81 EV 150 40 C
| TIN Code | 303866 |
| Net weight | 188 kg |
| Insulation | 100 mm |
| Heat exchanger surface S1 | 2.25 m² |
| Heat exchanger capacity S1 | 13.7 L |
| Heat losses ∆T 45K | 116 W |
| Energy class | C |
| Maximum operational temperature | 95 °C |
| Maximum operational temperature of the heat exchanger | 95 °C |
| Rated pressure of the heat exchanger | 6 bar |
| Diameter | 850 mm |
| Number of inlets | 4 number |
| Number of outlets | 4 number |
| Maximum working temperature coil heat exchanger | 110 °C |
| Actual capacity buffer tank | 416 L |
| Actual capacity hot water tank | 151 L |
| Minimum height of the premise | 2121 mm |
* Required fields